You wish to estimate the average number of times a UK freshman calls home during
ID: 2507499 • Letter: Y
Question
You wish to estimate the average number of times a UK freshman calls home during the fall semester. You conduct a survey of 156 freshman and determine that the sample mean is 29.2, with a standard deviation of 9.14
a. Give a 95% confidence interval for the average number of calls during the fall semester.
Give a 90% confidence interval for the average number of calls during the fall semester.
If the sample standard deviation stays constant, calculate the minimum sample size necessary so that
the distance between the lower and upper limits of your 95% confidence interval is 2 or less.
Explanation / Answer
a. 95% confidence interval
= mean +- z*std deviation/sqrt(n)
= 29.2 +- 1.96*9.14/sqrt(156) =(27.77,30.63)
b. 90% confidence interval
=29.2 +- 1.645*9.14/sqrt(156) =(28.00,30.40)
c. distance between the lower and upper limits of your 95% confidence interval = 2*z*std deviation/sqrt(n) =2*1.96*9.14/sqrt(n) <= 2
n>321
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.