Assume that the demand for the Mazda 6 is given by Q D = 500 ? 12 P M +10 P A ?
ID: 2505696 • Letter: A
Question
Assume that the demand for the Mazda 6 is given by QD = 500?12PM +10PA ?5PG + 0.0001M, where PM is the price of the Mazda 6 (in thousands), PA is the price of the Honda Accord (in thousands), PG is the price of gas (per liter) and M is disposable income. The supply for Mazda 6 is given by QS = 20PM ? 55.
a.[5] Provide the demand curve for the Mazda 6 if the price of the Accord is $25,000, the price of gas is $2 per liter and the disposable income is $50,000.
b.[10] Calculate the equilibrium price and quantity in the market for the Mazda 6. c.[5] Indicate whether the demand is elastic or inelastic at equilibrium.
d.[5] Calculate the cross-price elasticity of demand between the Mazda 6 and the Accord at equilibrium.
e.[5] Calculate the income elasticity of demand for the Mazda 6 at equilibrium.
Explanation / Answer
a. Demand for mazda 6 : QD = 500 - 12PM + 10PA - 5PG + 0.0001M
=> QD = 500 - 12PM + 10(25) - 5(2) + 0.0001(50000)
=> QD = 500 - 12PM + 250 - 10 + 5
=> QD = 745 - 12PM
b. For equlibrium price QD = QS
=> 745 - 12PM = 20PM - 55 => 800 = 32PM => PM = 25 (in thousands)
=> PM = $25000
Equlibrium quantity Q = 445
c. Inelastic
d. (PA/QD)d(QD)/d(PA) = (25/445)(10) = 0.562
e. (M/QD)d(QD)/d(M) = (50000/445)*(0.00001)=0.011
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.