Solve the following problem: The launching mechanism of a toy gun consists of a
ID: 250512 • Letter: S
Question
Explanation / Answer
Use the law of conservation of energy, i.e.,
Energy from spring = energy absorbed by projectile
(1/2)kx^2 = mgh
where
k =spring constant
x = compressed length of spring = 0.12 m
m = mass of projectile = 20 g (given) = 0.020 kg.
g = acceleration due to gravity = 9.8 m/sec^2 (constant)
h = maximum height attained by projectile = H m.
Substituting values,
(1/2)(k)(0.12)^2 = (0.020)(9.8)(H)
k = 2*(0.020)(9.8)(H)/0.12^2
k = 27.22 H N/m
<< Neglecting all resistive forces, determine the speed of the projectile as it moves through the equilibrium position of the spring (where x = 0), as shown in figure (b). Assume for this question that the spring constant, k, = 27.22 H N/m. >>
Again, use the law of conservation of energy.
Energy from spring = Energy absorbed by projectile
(1/2)(k)(x^2) = (1/2)(m)(V^2)
V^2 = 27.22 H(0.12)/0.020
without H we can't solve it
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.