Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Anita Vasquez received $180,000 from her mother\'s estate. She placed the funds

ID: 2505085 • Letter: A

Question

Anita Vasquez received $180,000 from her mother's estate. She placed the funds into the hands of a broker, who purchased the following securities on Anita's behalf: a. Common stock was purchased at a cost of $90,000. The stock paid no dividends, but it was sold for $200,000 at the end of four years. b. Preferred stock was purchased at its par value of $23,000. The stock paid a 10% dividend (based on par value) each year for four years. At the end of four years, the stock was sold for $19,500. c. Bonds were purchased at a cost of $67,000. The bonds paid $4,020 in interest every six months. After four years, the bonds were sold for $79,000. (Note: In discounting a cash flow that occurs semiannually, the procedure is to halve the discount rate and double the number of periods. Use the same procedure in discounting the proceeds from the sale.) (Ignore income taxes.) The securities were all sold at the end of four years so that Anita would have funds available to start a new business venture. The broker stated that the investments had earned more than a 22% return, and he gave Anita the following computation to support his statement:

  Common stock:        Gain on sale ($200,000

Explanation / Answer

Using a 22% discount rate, compute the net present value of each of the three investments. (Negative amounts should be indicated by a minus sign. Round discount factor(s) to 3 decimal places, other intermediate calculations and final answers to the nearest whole dollar.)

Net Present Value of :

  Common stock = 200000*PVIF(22%,4) - 90000

  Common stock = 200000*0.451 - 90000

  Common stock = 200

  Preferred stock = 2300PVIFA(22%,4) + 19500 PVIF(22%,4) - 23000

  Preferred stock = 2300 *2.494 + 19500*0.451 - 23000

  Preferred stock = - 8469.30

  Bonds = 4020 PVIFA(11%,8) + 79000PVIF(11%,8) - 67000

  Bonds = 4020*5.146 + 79000*0.434 -67000

  Bonds = -12027.08

    

    

Anita wants to use the $298,500 proceeds ($200,000 + $19,500 + $79,000 = $298,500) from sale of the securities to open a fast-food franchise under a 10-year contract. What net annual cash inflow must the store generate for Anita to earn a 16% return over the 10-year period? Assume that the project will yield same annual cash inflow each year. Anita will not receive back her original investment at the end of the contract. (Round discount factor(s) to 3 decimal places, other intermediate calculations and final answer to the nearest whole dollar.)

   298500 = Annual Net cash flow * PVIFA(16%,10)

Annual Net cash flow = 298500/PVIFA(16%,10)

Annual Net cash flow = 298500/4.833

Annual Net cash flow = $ 61,763

1a.

Using a 22% discount rate, compute the net present value of each of the three investments. (Negative amounts should be indicated by a minus sign. Round discount factor(s) to 3 decimal places, other intermediate calculations and final answers to the nearest whole dollar.)

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote