Exercise 8-4 Material Variances [LO4] Harmon Household Products, Inc., manufactu
ID: 2504403 • Letter: E
Question
Exercise 8-4 Material Variances [LO4]
Harmon Household Products, Inc., manufactures a number of consumer items for general household use. One of these products, a chopping board, requires an expensive hardwood. During a recent month, the company manufactured 3,300 chopping boards using 2,178 board feet of hardwood. The hardwood cost the company $16,553.
The company
Harmon Household Products, Inc., manufactures a number of consumer items for general household use. One of these products, a chopping board, requires an expensive hardwood. During a recent month, the company manufactured 3,300 chopping boards using 2,178 board feet of hardwood. The hardwood cost the company $16,553.
Explanation / Answer
Hi,
Please find the answer as follows:
Part 1a:
Total Standard Cost = 3300*.57*8 = 15048
Part 1b:
Spending Variance = Actual Cost Incurred - Standard Cost = 16553 - 15048 = 1505 (Unfavorable)
Part 2:
Direct Material Quantity Variance = Standard Rate*(Actual Quantity - Standard Quantity of Material Used for Actual Production) = 8*(2178 - 3300*.57) = 2376 (Unfavorable)
Direct Material Price Variance = Actual Quantity *(Actual Rate - Standard Rate) = 2178*(16553/2178 - 8) = 871 (Favorable)
Thanks.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.