Scorpion, Inc. is trying to decide whether to increase the commission based pay
ID: 2503663 • Letter: S
Question
Scorpion, Inc. is trying to decide whether to increase the commission based pay of its salespeople. Currently, each of its five salespeople earns a 15% commission on the units they sell for 100$ each, plus a fixed salary of 40,000$. Scorpion hopes that by increasing commission to 20% and decreasing each salespersons salary to 25,000$, sales will increase because salespeople will be more motivated. Currently, sales are 13,000 units. Scorpion's other fixed costs, NOT including the salespeople's salaries, total 580,000$. Scorpions other variable costs, NOT including commissions, total 20$ per unit.
A. What is current profit?
B. What is the current break even point in units
C. What would the break even point in units be if commissions are increased and salaries decerased?
D. If sales increase by 4,000 units, what will profit be under the new plan?
E. At what sales level would scorpion be indifferent between the lower commission plan and the higher commission plan?
Explanation / Answer
Sales 13,000*100= 1,300,000
Var Costs 13,000*20= 260,000
Fixed costs 580,000
Sales salaries 5*40,000= 200,000
Sales commissions 1,300,000*.15= 195,000
A)Profit 65,000
B) Break even (580,000+200,000)/(1-.20-.15)= 1,200,000
C) (580,000+125,000)/(1-.20-.20)= 1,175,000
D) Sales 17,000* 100= 1,700,000
Less variable costs of 40%= 680,000
Fixed costs 580,000+125,000= 705,000
New profit 315,000
E)x* .65 - 780,000= x*.60 - 705,000
.05x= 75,000
x= 1,500,000 sales level indifferent between plans.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.