Through using the high-low method, Regency Hotels estimates the total costs of p
ID: 2503636 • Letter: T
Question
Through using the high-low method, Regency Hotels estimates the total costs of providing room service meals to amount to $5,950 per month, plus 30 percent of room service revenue.
Required:
(a) What is the contribution margin ratio of providing room service meals? (Omit the "%" sign in your response.)
Contribution margin ratio 70%
(b) What is the break-even point for room service operations in terms of total room service revenue?
(Omit the "$" sign in your response.)
Break-even point $
(c) What would you expect to be the total cost of providing room service in a month in which room service revenue amounts to $15,000? (Omit the "$" sign in your response.)
Total Cost $
Explanation / Answer
a)VARIABLE COST = 30%OF SALES
THEREFORE, CONTRIBUTION MARGIN RATIO = 100% -30%
= 70%
b)BREAKEVEN POINT = FIXED COST/CONTRIBUTION MARGIN RATIO
= 5950/0.7
= $8500
c)TOTAL COST WHEN REVENUE AMOUNTS TO $15000 = VARIABLE COST + FIXED COST
= 15000*0.3 + 5950
=4500+ 5950
=$10450
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.