ScholarPak Company produced and sold 76,000 backpacks during the year just ended
ID: 2503160 • Letter: S
Question
ScholarPak Company produced and sold 76,000 backpacks during the year just ended at an average price of $36.00 per unit. Variable manufacturing costs were $15.00 per unit, and variable marketing costs were $7.20 per unit sold. Fixed costs amounted to $546,000 for manufacturing and $220,800 for marketing. There was no year-end work-in-process inventory. (Ignore income taxes.)
Compute ScholarPak
ScholarPak Company produced and sold 76,000 backpacks during the year just ended at an average price of $36.00 per unit. Variable manufacturing costs were $15.00 per unit, and variable marketing costs were $7.20 per unit sold. Fixed costs amounted to $546,000 for manufacturing and $220,800 for marketing. There was no year-end work-in-process inventory. (Ignore income taxes.)
1.
Compute ScholarPak
Explanation / Answer
Contribution per unit=Sale price-Variable cost per unit
=36-15-7.2
=$13.8
Total fixed costs=Manufacturing+marketing
=$546000+220800
=$766800
Break even point($)=Fixed costs/contribution per unit*Sales
=766800/13.8*36
=$2000347.86
2)Break even sales=766800+570000/13.8
=96869.57 units
3)New Contribution=36-16.5-7.2
=$12.3
Break even sales=766800/12.3*36
=$2244292.68
4)Contribution ratio=13.8/36
=38.33%
Total variable cost per unit=16.5+7.2
=$23.7
So price=23.7/(1-0.3833)
=
$38.43
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.