Double West Suppliers (DWS) reported sales for the year of $360,000, all on cred
ID: 2503049 • Letter: D
Question
Double West Suppliers (DWS) reported sales for the year of $360,000, all on credit. The average gross profit percentage was 40 percent on sales. Account balances follow:
Compute the following turnover ratios. (Round your answers to 1 decimal place.)
By dividing 365 by your ratios from requirement 1, calculate the average days to collect receivables and the average days to sell inventory. (Use 365 days in a year. Do not round intermediate calculations. Round turnover ratio calculation and final answers to 1 decimal place.)
Double West Suppliers (DWS) reported sales for the year of $360,000, all on credit. The average gross profit percentage was 40 percent on sales. Account balances follow:
Explanation / Answer
Hi,
Please find the answer a follows:
Part 1:
Accounts Receivables Turnover Ratio = Net Credit Sales/Average Accounts Receivables = 360000/(51000 + 61000)/2 = 6.4 times
Inventory Turnover Ratio = Cost of Goods Sold/Average Inventory = (Sales-Gross Profit)/Average Inventory = (360000 - 40%*360000)/(67000 + 46000)/2 = 3.82 times
Part 2:
Average Days to Collect Receivables = 365/6.4 = 57.03 or 57 days
Average Days to Collect Inventory = 365/3.82 = 95. 5 days
Thanks.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.