A major drug company anticipates that in future years it could be involved in li
ID: 2503038 • Letter: A
Question
A major drug company anticipates that in future years it could be involved in litigation regarding perceived side effects of one of its antidepressant drugs. To prepare a war chest, the company wants to have money available 6 years from now that has a present worth today of $50 million. The company expects to set aside $6 million in the first year and uniformly increasing amounts in each of the next 5 years. If the company can earn 12% per year on the money it sets aside, by how much must it increase the amount set aside each year to achieve this goal?
Please show work.
Explanation / Answer
Suppose it incerases by g
so
50,000,000 = 6,000,000/1.12 + 6,000,000*(1+g)/1.12^2 + 6,000,000*(1+g)^2/1.12^3 + 6,000,000*(1+g)^3/1.12^4
+ 6,000,000*(1+g)^4/1.12^5 + 6,000,000*(1+g)^5/1.12^6
50/6 = 1/1.12 *[ 1+(1+g)/1.12 + (1+g)^2/1.12^2 +......(1+g)^5/1.12^5 ]
28/3 = [(1+g)^6/1.12^6 - 1]/((1+g)/1.12 - 1)
Put (1+g)/1.12 = t
so we have (t^6 -1)/(t-1) = 28/3
3*t^6 - 3 = 28*t -28
3*t^6- 28*t +25 =0
t = 1 or t= 1.1754
g = 0.12 = 12%
or g = (1.1754)*1.12 -1 = =0.31645 = 31.645 %
ans cannot be 12%
so ans is 31.645 % .....
g = 31.65 %........(ans)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.