The Receiving Department has three activities: unloading, counting goods, and in
ID: 2502460 • Letter: T
Question
The Receiving Department has three activities: unloading, counting goods, and inspecting. Unloading uses a forklift that is leased for $15,000 per year. The forklift is used only for unloading. The fuel for the forklift is $3,600 per year. Other operating costs (maintenance) for the forklift total $1,500 per year. Inspection uses some special testing equipment that has a depreciation of $1,200 per year and an operating cost of $750. Receiving has three employees who have an average salary of $50,000 per year. The work distribution matrix for the receiving personnel is as follows:
1. Calculate the cost of each activity.
Explanation / Answer
Total Salary = 50,000*3 = 1,50,000
Distributing according to its times then salary cost will be Multiplying with their time spent
Unloading = 60,000
Coutning = 37, 500
Inspecting = 52500
Now total costing will be
For Unloading : 15000+3600+1500+60000 = 80100
Counting : 37500
Inspection : 1950 +52500 = 54450
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.