[The following information applies to the questions displayed below.] Management
ID: 2502417 • Letter: #
Question
[The following information applies to the questions displayed below.]
Management is considering using higher-quality components that would increase the variable cost by $6 per unit. The marketing manager believes that the higher-quality product would increase sales by 17% per month. Calculate the change in total contribution margin. (Input the amount as a positive value. Do not round intermediate calculations. Round your answer to 2 decimal places. Omit the "$" sign in your response.)
[The following information applies to the questions displayed below.]
Data for Herron Corporation are shown below:Explanation / Answer
1A
Existing Sale = 4600*70 = $322000
Contribution Margin = Sales*Contribution ratio
= 322000*0.4 = $128800
Profit = Contribution Margin
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.