On December 31, 2010, Stable Company sold a piece of equipment that was purchase
ID: 2502386 • Letter: O
Question
On December 31, 2010, Stable Company sold a piece of equipment that was purchased on January 1, 2005. The equipment originally cost $820,000 and has an estimated useful life of eight years. Stable uses the straight-line method of depreciation. What is the gain/loss on the sale of equipment that Stable will recognize if the equipment was sold for $230,000?
1. $230,000 Gain
2. $25,000 Loss
3. $25,000 Gain
4. $73,750 Gain
5. . $0; no gain or loss
On December 31, 2010, Stable Company sold a piece of equipment that was purchased on January 1, 2005. The equipment originally cost $820,000 and has an estimated useful life of eight years. Stable uses the straight-line method of depreciation. What is the gain/loss on the sale of equipment that Stable will recognize if the equipment was sold for $230,000?
Explanation / Answer
purchased on January 1, 2005
Annual depreciation = $820,000/8 = $102,500
January 1, 2005 to December 31, 2010 is 6 years, so accumulated depreciation at December 31, 2010 = $102,500 x 6 = $615,000, and book value = $205,000. If it's sold for $230,000, there's a gain of $25,000.
Answer: $25,000 Gain
Journal entry:
Dr Cash 230,000
Dr Accumulated depreciation 615,000
Cr Equipment 820,000
Cr Gain on sale of equipment 25,000
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.