Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Arlo\'s T-shirt shop only has four costs: T-shirt cost, rent cost on the shop, s

ID: 2502374 • Letter: A

Question

Arlo's T-shirt shop only has four costs: T-shirt cost, rent cost on the shop, shipping cost, and utilities cost. Arlo's sells the T-shirt for $21 each. Management has prepared the following estimated cost information for next month:


At 10,000 t-shirts

At 20,000 t-shirts

T-shirt cost

$45,000

$90,000

Rent cost

$27,000

$27,000

Shipping cost

$28,000

$38,000

Utilities cost

$28,000

$33,000


Assume that all of the activity levels mentioned in this problem are within the relevant range. Use the High-low method to determine the cost formulas for each cost. (HINT: first determine which costs are fixed, variable or mixed. For mixed costs, use the high-low method to determine the cost line equation for that cost).


REQUIRED:

1. Calculate what Arlo's should expect for total variable cost if 9,000 t-shirts are sold next month (include purely variable costs and the variable portion of mixded costs).

2. Prepare Arlo's contribution approach income statement for a monthly sales volume level of 21,000 t-shirts (remember, the mixed costs have both a fixed element and a variable element.)

  

     

At 10,000 t-shirts

     

At 20,000 t-shirts

     

T-shirt cost

     

$45,000

     

$90,000

     

Rent cost

     

$27,000

     

$27,000

     

Shipping cost

     

$28,000

     

$38,000

     

Utilities cost

     

$28,000

     

$33,000

  

Explanation / Answer

T-SHIRT COST

VARIABLE COST = (90000-45000)/((20000-10000)

=4.5 PER T.SHIRT



RENT COST IS FIXED COST = 27000



SHIPPING COST

VARIABLE COST = (38000-28000)/(20000-10000)

= 1 PER T.SHIRT

FIXED COST = 28000-(10000*1)

=18000



UTILITIES COST

VARIABLE COST = (33000-28000)/(20000-10000)

=0.5 PER T.SHIRT

FIXED COST = 28000-(0.5*10000)

=23000



1]TOTAL VARIABLE COST IF 9000 T-SHIRTS ARE SOLD = [4.5+1+0.5] * 9000

=54000




2]INCOME STATEMENT for a monthly sales volume level of 21,000 t-shirts

SALES [21000*21] = 441000

LESS:-VARIABLE COST

(a)T-SHIRT COST [4.5*21000] = (94500)

(b)SHIPPING COST [1*21000] =(21000)

(c) UTILITIES COST [0.5*21000] = (10500)

CONTRIBUTION = 315000

LESS:-FIXED COST

(a)SHIPPING COST = (18000)

(b) UTILITIES COST = (23000)

(c) RENT COST = (27000)

NET INCOME = 247000

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote