A taxpayer purchased business machinery on Feb 16, 2012, for $25,000. The machin
ID: 2501938 • Letter: A
Question
A taxpayer purchased business machinery on Feb 16, 2012, for $25,000. The machinery was sold for $26,000 on Nov 10, 2013. Depreciation information is as follows: Accelerated depreciation taken $9,000 Straight-line depreciation (7-year life) would have been $5,000 What is the gain or loss on the sale of this machinery, and how will it be treated on the tax return? 1)$4,000 ordinary income and $6,000 section 1231 gain. 2)$4,000 ordinary income and $6,000 long term capital gain. 3)$9,000 ordinary income and $1,000 section 1231 gain. 4)$9,000 ordinary income and $1,000 long term capital gain. 5)none of the above.
Explanation / Answer
Accordingn to section 1231 gain, Gain wii be $1,000(26,000 - 25,000) as the asset is machinery and also held for more than one year.
-Book value for taxation purpose = 25,000 - 9,000 = $16,000
Ordinary gain = 26,000 - 1,000 - 16,000 = $9,000
Thus, Option 3 is correct
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.