Arrow Industries employos a standard cost system in which direct materials inven
ID: 2501847 • Letter: A
Question
Arrow Industries employos a standard cost system in which direct materials inventory is carried at standard cost. Arrow has established the following standards for the prime costs of one unit of products.
Standard
Direct Materials 8 pounds $1.80 per pound $14.40
Direct Labor .25 hour $8.00 per hour 2.00
= 16.40
During November, Arrow purchased 162,000 pounds of direct materials at a total cost of $307,800. The direct labor cost for November were $35,880. Arrow manufactured 18,000 units of product during November using 140,000 pounds of direct materials and 4,600 direct labor hours.
What is the direct labor price (rate) variance for November?
Explanation / Answer
Direct Material Price Variance = (Standard Price-Actual Price)*Actual Quantity
= (1.8-1.9)* 162,000
= $ 16,200 Unfavoable
Actual Price of Material = Actual Cost/ Actual Quantity =307,800/162,000=1.90
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.