Gilberto Company currently manufactures one of its crucial parts at a cost of $3
ID: 2501665 • Letter: G
Question
Gilberto Company currently manufactures one of its crucial parts at a cost of $3.30 per unit. This cost is based on a normal production rate of 80,000 units per year. Variable costs are $1.80 per unit, fixed costs related to making this part are $80,000 per year, and allocated fixed costs are $40,000 per year. Allocated fixed costs are unavoidable whether the company makes or buys the part. Gilberto is considering buying the part from a supplier for a quoted price of $3.00 per unit guaranteed for a three-year period. Calculate the total incremental cost of making 80,000 units.
Explanation / Answer
The crucial part can be bought from a supplier for a price of $3.00 per unit. The unavoidable fixed cost on buying the part is $40,000 per year.
So, Total Buying cost of 80,000 units = 80000 * $3 + $40,000 = $280,000
Total Cost incurred on making the crucial part =
= 80000 * $3.30 = $ 264,000
Incremental cost of making 80,000 units = $280,000 - $ 264,000 = $16,000
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.