Richman Company purchased $900,000 of 8%, 5-year bonds from Carlin, Inc. on Janu
ID: 2501459 • Letter: R
Question
Richman Company purchased $900,000 of 8%, 5-year bonds from Carlin, Inc. on January 1, 2014, with interest payable on July 1 and January 1. The bonds sold for $937,422 at an effective interest rate of 7%. Using the effective interest method, Richman Company decreased the Available-for-Sale Debt Securities account for the Carlin, Inc. bonds on July 1, 2014 and December 31, 2014 by the amortized premiums of $3,186 and $3,294, respectively. At December 31, 2014, the fair value of the Carlin, Inc. bonds was $954,000. What should Richman Company report as other comprehensive income and as a separate component of stockholders equityExplanation / Answer
Fair value of Carlin Inc. bonds on December 31, 2014 = $954,000
Selling price of bond = $937,422
Total amortized premiums = 3186+3294 = $6,480
Other comprehensive income = Fair value on December 31, 2014 - (selling price of bonds - total amortized premiums)
= 954,000 - (937,422 - 6,480)
= 954,000 - 930,942 = $23,058. answer is the first option.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.