Harris Corporation produces a single product. Last year, Harris manufactured 25,
ID: 2501305 • Letter: H
Question
Harris Corporation produces a single product. Last year, Harris manufactured 25,000 units and sold 20,000 units Production costs for the year were as follows: Sales were $850,000, for the year, variable selling and administrative expenses were $110,000, and fixed selling and administrative expenses were $170,000. There was no beginning inventory. Assume that direct labor is a variable cost. Under absorption costing, the ending inventory for the year would be valued at: (Do not round intermediate calculations.) Aaker Corporation, which has only one product, has provided the following data concerning its most recent month of operations: What is the unit product cost for the month under variable costing?Explanation / Answer
20. The ending inventory = 5000 units
Cost per unit for manufacuring = Total cost / No. of units manufactured
Fixed manufacturing overhead = $10 per unit
Variable manufacturing overhead $8.4 per unit
Direct labour $4.8 per unit
Direct materials $7.2 per unit
Total cost $30.4 per unit
Cost of ending inventory = 5000* $30.4 per unit = $152000
21. Unit product cost = 23 + 53 + 17 + 17 = $110 per unit
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.