Seattle Grace Hospital plans to invest in a new piece of CT imaging equipment. T
ID: 2501238 • Letter: S
Question
Seattle Grace Hospital plans to invest in a new piece of CT imaging equipment. The hospital estimates that it can bill $1,500 per scan. Preliminary market assessments indicate that demand will be fewer than 5,000 scans per year. The hospital is considering a scanner (scanner A) that will result in total fixed costs of $1 million per year and would yield a profit of $500,000 if the hospital produced and billed for 5,000 scans. What is the implied variable cost rate (variable cost per scan) for scanner A?
a) $1,500Explanation / Answer
ANSWER = C) $1200
Let variable cost = X
Sales value = $1500 * 5000 = 7,500,000
Less- cost = X
Less= fixed cost= 1,000,000
profit = 500000
= 7500000 - X - 1000000 = 500000
= X = 7500000-1000000- 500000
x = 6000000
Cost per unit = 6000000 / 5000 = $1200
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.