Eagle Company uses a standard cost system which has provided the following data:
ID: 2500940 • Letter: E
Question
Eagle Company uses a standard cost system which has provided the following data: Units of output manufactured: 85 Direct labor: Standard hours allowed: 2 hours per unit of product Standard wage rate: $15.10 per hour Actual direct labor: 190 hours, total cost of $3,249
$682 favorable.
$380 favorable.
$380 unfavorable.
$682 unfavorable.
The journal entry to record the cost of direct labor used in this period includes:
A debit to Work in Process Inventory of $2,869.
A debit to Work in Process Inventory of $2,567.
A credit to Direct Labor Rate Variance of $380.
A credit to Direct Labor Rate Variance of $302.
$380 favorable.
$380 unfavorable.
$302 favorable.
$302 unfavorable.
The direct labor rate variance for the period was:Explanation / Answer
Direct labour rate variance=AQ*(AR-SR)
=85*(3249-(2*85*15.1))
=$682 unfavourable
2)
Debit to work in progress inventory =(2*85*15.1)
=$2567
3)Direct labor efficency=SR*(AH-SH)
=15.1*(190-(85*2))
=$302 Unfavourable
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.