Three students converge on the last textbook in the store. All three grab it and
ID: 249990 • Letter: T
Question
Three students converge on the last textbook in the store. All three grab it and begin to pull in the directions shown in the above figure. Student A exerts a force of 75.00 N, student B pulls with a force of 31.40 N, and student C pulls with a force of 97.11 N at an angle (theta)=79.47 degrees above the -x axis.
Considering these three forces (ignore the force of gravity on the book), what is the magnitude of the net force on the book? (Note: The figure is not drawn to scale.)
Give the angle of the resultant force with respect to the +x-axis. Assume the counter-clockwise direction to be positive and the clockwise direction to be negative.
Explanation / Answer
Lets write down the components for all the vectors
Vector A, Component along X axis is 75 N
Component along Y-Axis is 0 N
Vector B, Component along X axis is 0 N
Component along Y-Axis is 31.4 N
Vector C, Component along X axis is 97.11 Cos (180-79.47) N = 97.11 Cos (100.53) N
Component along Y-Axis is 97.11 Sin (100.53 ) N
Net Component along X axis is 75 + 97.11 Cos (100.53) N = 57.25 N
Net Component along Y - axis is 31.4 + 97.11 Sin (100.53 ) N = 126.87 N
NET FORCE is root of squares of X and Y components = 139.19 N
Angle made is tan inverse ( 126.87/57.25) = 65.71 degrees with respect to X -axis
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.