Firm XYZ sells 10.000 unites pa a year, or a product with a cost of $8.50. On an
ID: 2499177 • Letter: F
Question
Firm XYZ sells 10.000 unites pa a year, or a product with a cost of $8.50. On any given day the company has about $2,000 worth of inventory What are the memory turns? 42 5 turns per a year 5 turns per a year 52 turns per a year 26 turns per a year 1634 62 turns per a year Firm XYZ has on average $2000 north of inventory and uses $12,000 worth of inventory each week, hoe many weeks of supply does the firm have on hand 5 17 6 Form XYZ makes 3200 unit per day. with the cycle tune of 150 units per hour per line, it take 5 days lead lime to reorder supplies for production. What is the reorder point? 16.000 106 67 21 34 24.000 Using the following information to answer the following 4 questions. Annual demand is 10000 units, order quantity is 500 annual holding cost a $5 pa unit, set up or ordering costs ts $125 per order What is the annual ordering cost? 1250 1600 25000 2500 100 2456 What ts the annual holding. 1250 1600 5000 2500 100 2456Explanation / Answer
22) A 42.5 turns per year
Inventory Turnover = Cost of Goods Sold / Average Inventory
cost of good sold = 8.5* 10,000 = 85,000
inventory = 2000
inventory turnover = 85,000/2,000 = 42.5
23)
B - 0.17 is the correct answer
= 2000/12000 = 0.17
24)
A - 16000 is the corrct answer
= 3200 * 5 = 16000
26)
d 2500 is the correct option
total orders = 10000/500 = 20
Ordering cost = 20 * 125 = 2500
27)
holding cost = 5 * 500 = 2500
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.