Hilo Corporation applies fixed overhead at the rate of $3.30 per unit. Budgeted
ID: 2499149 • Letter: H
Question
Hilo Corporation applies fixed overhead at the rate of $3.30 per unit. Budgeted fixed overhead was $415,000. This month 130,000 units were produced, and actual overhead was $400,000.
What are the fixed overhead price and production volume variances for Hilo? (Indicate the effect of each variance by selecting "F" for favorable, "U" for unfavorable, and "None" for no effect (i.e., zero variance).)
Hilo Corporation applies fixed overhead at the rate of $3.30 per unit. Budgeted fixed overhead was $415,000. This month 130,000 units were produced, and actual overhead was $400,000.
Explanation / Answer
Fixed overhead Rate = $ 3.30 per unit
Budgeted Fixed overhead = $ 415,000
Acutial Overhead = $ 400,000
No of Units Produced = 130,000 units
We need to compute ,
1. Fixed overhead price Variance = Actual Fixed Overhead -Budgeted Fixed overhead
= 400,000-415,000
= $ 15,000(F)
2. Fixed Overhead production volume variances:
=Absorbed Fixed Overheads-Budgeted Fixed Overheads
= (Actual output x Fixed overhead absorption rate per unit)- Budgetd Fixed overhead
= ($ 130,000x $ 3.30) - $ 415,000
=$ 429,000 - $415,000
= $ 14,000 (F)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.