Average Rate of Return—New Product Pocket Pilot Inc. is considering an investmen
ID: 2498641 • Letter: A
Question
Average Rate of Return—New Product Pocket Pilot Inc. is considering an investment in new equipment that will be used to manufacture a mobile communications device. The device is expected to generate additional annual sales of 3,600 units at $284.00 per unit. The equipment has a cost of $401,800, residual value of $30,200, and an eight-year life. The equipment can only be used to manufacture the device. The cost to manufacture the device is shown below.
Cost per unit: Direct labor $47.00
Direct materials 182.00
Factory overhead (including depreciation) 31.60
Total cost per unit $260.60
Determine the average rate of return on the equipment. If required, round to the nearest whole percent.
Explanation / Answer
Profit = unit sold (selling price -cost)
= 3600 (284 - 260.6 )
= 3600 * 23.4
= 84240
Total profit for 8 years = 84240 * 8 = 673920
Average profit = (673920 + 30200) / 8
= 704120/ 8
= 88015
Average rate of return =Average profit /Investment
= 88015 / 401800
= .2191 or 21.91% (approx 22%)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.