Inventory purchase and sales data are as follows. [Note: There was no inventory
ID: 2498612 • Letter: I
Question
Inventory purchase and sales data are as follows. [Note: There was no inventory before the purchase made on January 1.]
Purchased on January 1 -- 100 units, $9 cost per unit
Purchased on January 16 -- 300 units, $8 cost per unit
Purchased on January 25 -- 400 units, $7 cost per unit
Sold on January 31 -- 500 units, $10 selling price per unit
Assume that the company uses FIFO. Compute GROSS MARGIN for January.
$2,100
$1,100
$2,500
$1,000
$1,400
$2,100
$1,100
$2,500
$1,000
$1,400
Explanation / Answer
Number of units sold = 500 units Cost of goods sold ( 500 units) on FIFO January 1 purchase 100 units @ 9 per unit = 900 January 16 purchase 300 units @ 8 per unit = 2400 January 25 purchase 100 units @ 7 per unit = 700 Total Cost of goods sold 4000 Sales ( 500 * 10) 5000 Less : Cost of goods sold 4000 Gross Margin for January 1000
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.