22. Lusk Company produces and sells 16,100 units of Product X each month. The se
ID: 2498606 • Letter: 2
Question
22.
Lusk Company produces and sells 16,100 units of Product X each month. The selling price of Product X is $31 per unit, and variable expenses are $25 per unit. A study has been made concerning whether Product X should be discontinued. The study shows that $71,000 of the $111,000 in fixed expenses charged to Product X would continue even if the product was discontinued. These data indicate that if Product X is discontinued, the company's overall net operating income would:
decrease by $56,600 per month
increase by $14,400 per month
increase by $54,400 per month
decrease by $54,400 per month
Lusk Company produces and sells 16,100 units of Product X each month. The selling price of Product X is $31 per unit, and variable expenses are $25 per unit. A study has been made concerning whether Product X should be discontinued. The study shows that $71,000 of the $111,000 in fixed expenses charged to Product X would continue even if the product was discontinued. These data indicate that if Product X is discontinued, the company's overall net operating income would:
Explanation / Answer
Contribution margin per unit = $31 - $25 = $6 per unit
Avoidable fixed expenses = $111,000 - $71,000 = $40,000
If product X is discontinued,
Contribution margin lost = $6* 16,100 units = $96,600
Savings in fixed expenses = $40,000
Decrease in net operating income = $96,600 - $40,000 = $56,600
Hence. Overall net operating income would decrease by $56,600 per month
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.