Skolfield Corporation is considering a capital budgeting project that would requ
ID: 2497810 • Letter: S
Question
Skolfield Corporation is considering a capital budgeting project that would require investing $280,000 in equipment with an expected life of 4 years and zero salvage value. Annual incremental sales would be $590,000 and annual incremental cash operating expenses would be $470,000. The project would also require an immediate investment in working capital of $20,000 which would be released for use elsewhere at the end of the project. The project would also require a one-time renovation cost of $30,000 in year 3. The company's income tax rate is 30% and its after-tax discount rate is 15%. The company uses straight-line depreciation. Assume cash flows occur at the end of the year except for the initial investments. The company takes income taxes into account in its capital budgeting.The net present value of the entire project is closest to: A $94,128 B $214,128 C $168,000 D $147,660
Explanation / Answer
Annual Depreciation = (cost-salvage value)/useful life
Annual Depreciation = (280000-0)/4
Annual Depreciation = 70000
Annual Cash flow = (Sale- cash operating expenses )*(1-tax rate) + Annual Depreciation* tax rate
Annual Cash flow = (590000-470000)*(1-30%) + 70000*30%
Annual Cash flow = 105000
Renovation cost in year 3 after tax = 30000*(1-30%) = 21000
Initial Investment = Equipment Cost + Working capital
Initial Investment = 280000+20000
Initial Investment = 300000
Terminal Value = Salvage value + Working capital
Terminal Value = 0 + 20000
Terminal Value = 20000
Net present value = -Initial Investment + Annual Cash flow *PVA(15%,4) - Renovation cost in year 3 after tax *PV(15%,3) + Terminal Value*PV(15%,4)
Net present value = -300000 + 105000*2.855 - 21000*0.658 + 20000*0.572
Net present value = -2603
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.