For a stringed instrument, the tension on each string must be roughly the same t
ID: 249781 • Letter: F
Question
For a stringed instrument, the tension on each string must be roughly the same to avoid warping. Suppose each string on an acoustic guitar has a tension of 80 N and is 64 cm long. The steel core of the string has a density of 7860 kg/m3.
If the wavelength on a string is twice its length, then what is the linear density for the high E string (f = 329.6 Hz)?
Correct, computer gets: 4.49e-04 kg/m
20. [1pt]
What is the string's diameter? Traditionally, the diameter is given in inches (1 inch = 2.54 cm). Give your answer in inches; don't enter units.
Answer:
Explanation / Answer
Lambda=1.28m
v=f*lambda=329.6*1.28=421.9m/s
v=sqrt(T/mu)
mu=T/v^2=80/421.9^2
=4.49x10^-4 kg/m
b)mu=rho*A=7860*pi*r^2
r=sqrt(mu/pi/7860)
=1.35*10^-4m
D=2r=2.70*10^-4m
=1.06*10^-2 inches
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.