On April 29, 2013, Quality Appliances purchased equipment for $260,000. The esti
ID: 2497735 • Letter: O
Question
On April 29, 2013, Quality Appliances purchased equipment for $260,000. The estimated service life of the equipment is six years and the estimated residual value is $20,000. Quality's fiscal year ends on December 31.
Calculate depreciation for 2013 and 2014 using each of the three methods listed. Quality calculates partial year depreciation based on the number of months the asset is in service. (Do not round intermediate calculations.)
Using the sum of the years digits, what is depreciation for 2014
Required:Explanation / Answer
SLM Cost of Machine 260,000.00 Salvage Value 20,000.00 Life in years 6.00 Depreciation per Year = (260,000 - 20,000)/6 40,000.00 Depreciation for 2013 = 40,000*8/12 26,666.67 Depreciation for 2014 40,000.00 Life 6 Years Double decling balance method rate = 16.67% 33.33% Particulars 2013 2014 Opening Balance 260,000.00 202,228.00 Depreciation@33.33% 57,772.00 67,402.59 Closing balance 202,228.00 134,825.41 Depreciation for 2013 = 260000*8/12*33.33% Sum Of digits Cost of Machine 260,000.00 Salvage Value 20,000.00 Time in Years 6.00 Depreciation for First Year = (260,000-20,000)/21*6 68,571.43 Depreciation for Second Year = (260,000-20,000)/21*5 57,142.86 Depreciation for 2013 = 68571.43*8/12 45,714.29 Depreciation for 2014 = 57142.86*8/12 + (68571.43-45714.29) 60,952.38
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.