Leprechaun Enterprises Inc., is considering building a manufacturing plant in Co
ID: 2497682 • Letter: L
Question
Leprechaun Enterprises Inc., is considering building a manufacturing plant in County Cork.
Predicting sales of 100,000 units, Leprechaun estimates the following expenses:
Total Percentage of Total
Annual Annual Expenses
Expenses That are Fixed
Materials................................................................................ $19,000 10%
Labor...................................................................................... 26,000 20%
Overhead............................................................................... 40,000 40%
Marketing and administration................................................ 14,000 60%
$99,000
An Irish firm that specializes in marketing will be engaged to sell the manufactured product and will receive a commission of 10% of the sales price. None of the U.S. home office expense will be allocated to the Irish facility.
Required:
1.If the unit sales price is $2, how many units must be sold to break even?
(Hint: First compute the variable cost per unit.)
2.Calculate the margin of safety ratio.
3.Calculate the contribution margin ratio.
Explanation / Answer
Variable cost per unit:
Material (19,000 × 90% =)
17,100
Labor (26,000 × 80% =)
20,800
Overhead (40,000 × 60% =)
24,000
Marketing (14,000 × 40% =)
5,600
Commission ($2 × 100,000 × 10% =)
20,000
Total variable cost (V)
87,500
Number of units (U)
100,000
Variable cost per unit (V / U)
$0.875
Contribution per unit = Sales per unit – Variable cost per unit = $2 - $0.875 = $1.125
Fixed cost = $99,000 - $67,500 = $31,500
1.
Break-even units = Fixed cost / Contribution per unit
= $31,500 / $1.125
= 28,000
2.
Margin of safety = Sales – Break-even sales
= ($2 × 100,000) – ($2 × 28,000)
= $200,000 - $56,000
= $144,000
Margin of safety ratio = Margin of safety / Sales
= ($144,000 / $200,000) × 100
= 72%
3.
Contribution margin ratio = Contribution per unit / Sales per unit
= ($1.125 / $2) × 100
= 56.25%
Material (19,000 × 90% =)
17,100
Labor (26,000 × 80% =)
20,800
Overhead (40,000 × 60% =)
24,000
Marketing (14,000 × 40% =)
5,600
Commission ($2 × 100,000 × 10% =)
20,000
Total variable cost (V)
87,500
Number of units (U)
100,000
Variable cost per unit (V / U)
$0.875
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.