Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Bowman Corporation is considering an investment in special-purpose equipment to

ID: 2497425 • Letter: B

Question

Bowman Corporation is considering an investment in special-purpose equipment to enable the company to obtain a four-year government contract for the manufacture of a special item. The equipment costs $303,000 and would have no salvage value when the contract expires at the end of the four years. Estimated annual operating results of the project are as follows:

  

   

All revenue and all expenses other than depreciation will be received or paid in cash in the same period as recognized for accounting purposes.

  

Compute the payback period for Bowman's proposal to undertake the contract work:

        

Compute the return on average investment for Bowman's proposal to undertake the contract work: (Round your percentage answer to 1 decimal place,(i.e., 0.123 to be entered as 12.3.))

     

  

Compute the net present value of the proposal to undertake contract work, discounted at an annual rate of 5 percent. (Refer to annuity table in Exhibit 26-4.) (Round your "PV factor" to 3 decimal places.)

     

Bowman Corporation is considering an investment in special-purpose equipment to enable the company to obtain a four-year government contract for the manufacture of a special item. The equipment costs $303,000 and would have no salvage value when the contract expires at the end of the four years. Estimated annual operating results of the project are as follows:

Explanation / Answer

Annual Cash inflows from operation = Net income before depreciation

= 25,250 + 75,750

= $101,000

a. Payback Period

Year

Cash flows

Cumulative cash flows

1

101000

101000

2

101000

202000

3

101000

303000

4

101000

404000

Initial Investment = $303,000

Therefore, Payback period = 3 years.

b)

Average annual Investment = 303,000/4 = $75,750

Annual Net income = $25,250

Return on average net investment = 25,250/75,750 * 100 = 0.333

c)

NPV @ 5% = (101,000*3.546) – 303,000 = $55,146.

Year

Cash flows

Cumulative cash flows

1

101000

101000

2

101000

202000

3

101000

303000

4

101000

404000

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote