Norman Rentals can purchase a van that costs $45,000; it has an expected useful
ID: 2497127 • Letter: N
Question
Norman Rentals can purchase a van that costs $45,000; it has an expected useful life of three years and no salvage value. Norman uses straight-line depreciation. Expected revenue is $25,000 per year. Assume that depreciation is the only expense associated with this investment.
Determine the payback period. (Round your answer to 1 decimal place.) 1.8
Determine the unadjusted rate of return based on the average cost of the investment. (Round your answer to 1 decimal place. (i.e., .234 should be entered as 23.4).)
??
Required a.Determine the payback period. (Round your answer to 1 decimal place.) 1.8
b.Determine the unadjusted rate of return based on the average cost of the investment. (Round your answer to 1 decimal place. (i.e., .234 should be entered as 23.4).)
??
Explanation / Answer
a)
Payback Period = Initial Investment/Annual Cash flow
Payback Period = 45000/25000
Payback Period = 1.8 years
b)
Average Investment = (Initial investment + Salvage Value)/2
Average Investment = (45000+0)/2
Average Investment = 22500
Annual Depreciation = (Initial investment - Salvage Value)/Useful life
Annual Depreciation = (45000-0)/3
Annual Depreciation = 15000
Average Annual Net Income = Annual Revenue - Annual Depreciation
Average Annual Net Income = 25000-15000
Average Annual Net Income = 10000
Unadjusted rate of return = Average Annual Net Income/Average Investment
Unadjusted rate of return = 10000/22500
Unadjusted rate of return = 44.4%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.