The figure shows an arrangement of four charged particles, with angle 0 = 33.0 d
ID: 249704 • Letter: T
Question
The figure shows an arrangement of four charged particles, with angle 0 = 33.0 degree and distance d = 2.00 cm. Particle 2 has charge q_2 = 9.60 Times 10^-19 C; particles 3 and 4 have charges q_3 = q_4 = -4.80 x 10^-19 C. (a) What is the distance D between the origin and particle 2 if the net electrostatic force on particle 1 due to the other particles is zero? (b) If particles 3 and 4 were moved closer to the x axis but maintained their symmetry about that axis, would the required value of D be greater than, less than, or the same as in part (a)? y (a) Number Units s s (b)Explanation / Answer
here,
q2 = 9.6 * 10^-19 C
q3 = q4 = - 4.8 * 10^-19 C
theta = 33 degree
d = 2 cm
d = 0.02 m
let the force on charge 1 due to q3 be F
therefore due to symmetry,
the y component of the the force due to q3 and q4 cancels out
therefore , net force due to q3 and q4 = 2 * F * cos(theta)
for the net force on charge q1 to be zero
2 * F * cos(therta) = k * q1 * q2 / ( D + d)^2
2 * cos(33) * k * q1 * 4.8 * 10^-19 /0.02^2 = k * q1 * 9.6 * 10^-19 /( D + 0.02)^2
D = 1.84 * 10^-3 m
the distance D is 1.84 * 10^-3 m
b)
if particle 3 and 4 moves closer,
theta will decrease,
then the force due to 3 and 4 will increse and
so that to equal the forces,
the value of D also decreases
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.