Wharton Company has the capacity to produce 50.000 units per year The company se
ID: 2496936 • Letter: W
Question
Wharton Company has the capacity to produce 50.000 units per year The company sells each Budgeted information is as follows: Revenues $5,612.000 Direct materials $51,932.000 Direct labor 552.000 Manufacturing overhead (fixed) 276.000 Manufacturing overhead (variable) 552.000 3,312,000 Total $2,300.000 A special order has been received for 5,000 units to be sold for $80 per unit The company would incur an additional $60,000 in total fixed costs in order to lease a special machine in order to make a slight modification to the original product Should the company accept the special order? No, accepting this order would decrease profits to $2,263,600 O No. total costs would increase by $303,600 O Yes. the revenue will increase substantially Yes, profit Will increase by $36,400.Explanation / Answer
REVENUES = 400000 (5000*80)
(-) DIRECT MATERIALS = 193200
(-) DIRECT LABOUR = 55200
(-) MANUFACTURING O/H (F) = 276000
(-) MANUFACTURING O/H (V) = 55200
(-) ADDITIONAL COST (F) = 60000
TOTAL = (239600)
NO COMPANY SHOULD NOT ACCEPT AS IT IS DECRESING PROFITS BY $2263600
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.