Red Company is a calendar-year firm with operations in several countries. At Jan
ID: 2496654 • Letter: R
Question
Red Company is a calendar-year firm with operations in several countries. At January 1,2011, the company had issued 40,000 executive stock options permitting executives to buy40,000 shares of stock for $25. The vesting schedule is 20% the first year, 30% the second year,and 50% the third year (graded-vesting). The fair value of the options is estimated as follows:
Vesting Date Amount Vesting Fair Value per option
Dec 31 2011 20% $7
Dec 31 2012 30% $8
Dec 31 2013 50% $12
What is the compensation expense related to the options to be recorded in 2012?
Explanation / Answer
Number of share vest in 2011 = 40000 *20% = 8000 shares
Compensation expense for 2011 = 8000 * 7 = $56000
for 2012:
Number of shares vest in 2012= 40000 * .30 = 12000 shares
compensation expense for 2012 ={ [12000+ 8000 ] * 8 ] - 56000 recognised in 2011
= [20000 *8 ] - 56000
= 160000 -56000
= $ 104000 to be recognised in 2012
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.