Wilkin Corporation reported accrual basis sales of $2,00,000, cost of goods sold
ID: 2496611 • Letter: W
Question
Wilkin Corporation reported accrual basis sales of $2,00,000, cost of goods sold of $80,000, and operating expenses, taxes, and interest summing to $30,000. In evaluating Wilkin's comparative balance sheets, it is determined that accounts receivable increased $10,000, inventory increased $5,000, and accounts payable decreased $7,000. There were no changes in prepaid expenses nor were there any interest or taxes payable at the beginning or end of the year. How much was cash basis income for Wilkin Corporation for the year? Of the following characteristics, which is not generally regarded as a right of common shareholders? The appropriate journal entry to record the issue of 1,000 shares of $1 par-value common stock, which is issued for $4 per share would be:Explanation / Answer
Q5.
Sales = $200,000
Less COGS = $80,000
Gross profit = $120,000
Less Expenses = $30,000
Net income = $90,000
Less:
Accts receivable = $10,000
-Inventory = $5,000
Add:- Accounts payable = $7,000
Cash basis income for wikin = $82,000
Q6. option c
Q7 . option B
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.