Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Managerial accounting company uses a process costing system. Its Assembly Depart

ID: 2496053 • Letter: M

Question



Managerial accounting

company uses a process costing system. Its Assembly Department's beginning inventory nsisted of 30,000 units, 75% complete with respect to direct labor and overhead. The department completed and transferred out 127,500 units this period. The ending inventory consists of 20.000 units that are 25% camplete with respect to direct labor and overhead. All direct materials are added at the beginning of the process. The department incurred direct labor costs of $24,000 and overhead costs of $32,000 for the period. Assuming the weighted average method, the direct labor cost per equivalent unit (rounded to the nearest cent) is:

Explanation / Answer

Calculation of direct labour cost per equivalent unit under weighed average method:

From the given information, Beginning inventory = 30,000 units

                                 and Units completed     = 127,000 units

                                Units to account for       = 157,000 units

                      Whereas, Units transferred      =   127,000 units

                                  Closing inventory =    20,000 units

                              Units acccounted for = 147,000 units.

Generally, Units to account for should equals to Units accounted for.

If any difference arises, then the difference must be abnormal loss. Here, abnormal loss = 10,000 units

Now, calculation of equivalent units:

                  Transferred units@ 100% = 127,000 units

                     Abnormal loss @ 25% = 2,500 units [10000*25%]

                    Closing inventory @ 25% = 5,000 units [20000*25%]

                        Equivalent units =         134,500 units

Whereas, Total direct labour cost = $ 32,000

                 This impies cost per equivalent unit = $ 0.237 per unit [32,000/134,500]

                                                                  = $ 0.24 per unit

Assumption: Since, there is no information of normal loss, the difference of units is considered as abormal loss

                   and percentage of abnormal loss completion is assumed as perentage of closing inventory.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote