Suppose an individual has the following utility function defined over wealth: U
ID: 2494447 • Letter: S
Question
Suppose an individual has the following utility function defined over wealth: U = U(wealth). The individual has an initial wealth level of $20,000.
A new drug has been developed that is effective in preventing heart attacks. Taking the drug reduces the chance of a heart attack to 10%, but the loss associated with the attack increases to $10,000.
a) What is the expected loss?
b) What is the maximum amount this individual is willing to pay for insurance against a heart attack?
c) What is the risk premium?
Explanation / Answer
U = W^1/2
NO Heart Attack: W = 20,000 ,So U = 141.421
HeartAttack : W = 1000, So U = 100
Probability of no Heart Attacks = 0.90 and of heart Attack is ).10
So calculating Expected utility = 0.90* 141.421 + 0.10*100
= 137.2789
Putting this expected utility in Utility fn to find W
W = (137.27)^2
= 18,845.49
So 20000 - 18,845.49 =1154.50 is the maximum amount individual is willing to pay as utility is same for this level.
Hence the risk premium will be 1154.50 .
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.