Starting with an initial speed of 5.47 m/s at a height of 0.250 m, a 1.52-kg bal
ID: 249421 • Letter: S
Question
Starting with an initial speed of 5.47 m/s at a height of 0.250 m, a 1.52-kg ball swings downward and strikes a 4.83-kg ball that is at rest, as the drawing shows. (a) Using the principle of conservation of mechanical energy, find the speed of the 1.52-kg ball just before impact. (b) Assuming that the collision is elastic, find the velocity (magnitude and direction) of the 1.52-kg ball just after the collision. (c) Assuming that the collision is elastic, find the velocity (magnitude and direction) of the 4.83-kg ball just after the collision. (d) How high does the 1.52-kg ball swing after the collision, ignoring air resistance? (e) How high does the 4.83-kg ball swing after the collision, ignoring air resistance?
Explanation / Answer
m1 = 1.52 kg
m2 = 4.83 kg
Use conservation of energy to calculate the velocity of ball
m1gh = 0.5 m1 Vo1^2
Vo1 = sqrt(2gh) = sqrt(2*9.81*0.25) = 2.21 m/s
collision is elastic so
Vf1 = (m1-m2)/m1+m2) Vo1 = (1.52 - 4.83)(1.52 +4.83)*2.21 = -1.15 m/s
Vf2 = 2m1/(m1+m2) Vo1 = 2(1.52)/(6.35) *2.21= 1.05 m/s
use conservation of energy to get height
mgh = 0.5 m Vf1^2
h = 1.15^2/2*9,81 = 0.067 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.