16. A company gives each of its 50 employees (assume they were all employed cont
ID: 2494136 • Letter: 1
Question
16. A company gives each of its 50 employees (assume they were all employed continuously through 2014 and 2015) 12 days of vacation a year if they are employed at the end of the year. The vacation accumulates and may be taken starting January 1 of the next year. The employees work 8 hours per day. In 2014, they made $24.50 per hour and in 2015 they made $28 per hour. During 2015, they took an average of 9 days of vacation each. The company’s policy is to record the liability existing at the end of each year at the wage rate for that year. What amount of vacation liability would be reflected on the 2014 and 2015 balance sheets, respectively?
a. $117,600; $163,800
b. $134,400; $168,000
c. $117,600; $168,000
d. $134,400; $163,800
Answer is C. Can anyone show me the process?
Explanation / Answer
For 2014 = 50 x 12 x 8 x 24.5 = 117,600
For 2015 = 50 * (12+(12-9) * 8 * 28 =
= 50 x 15 x 8 x 28 = 168,000
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.