8. On July 1, 2006, the ABC Co. sold equipment it no longer needed for $100,000.
ID: 2493774 • Letter: 8
Question
8. On July 1, 2006, the ABC Co. sold equipment it no longer needed for $100,000. On 12/31/05, the balance in the Equipment Account was $130,000 and the balance in the Accumulated Depreciation account as $40,000. The company uses the straight-line depreciation method, based on an estimated salvage value of $20,000 and estimated life of 11 years. Assuming that the accountant makes all of the necessary journal entries, what was the amount of gain or loss on the sale. Hint: don’t forget to consider the additional 6 months of depreciation expense before calculating the gain or loss.
a. Loss of $27,500 b. Gain of $12,500 c. Gain of $15,000
Explanation / Answer
Depreciation for t]six months from 1/1/2005 to 30/06/2006 = [130000 - 20000] / 11 x 6/12 = $5000
Depreciated Value of the equipment = 130000 - 4000 - 5000
= $85000
Sale Price = $100000
Gain on sale = 100000 - 85000
= $15000
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.