The records of Hollywood Company reflected the following balances in the stockho
ID: 2493543 • Letter: T
Question
The records of Hollywood Company reflected the following balances in the stockholders’ equity accounts at December 31, 2013: Common stock, par $11 per share, 49,000 shares outstanding Preferred stock, 12 percent, par $9 per share, 10,000 shares outstanding Retained earnings, $235,000 On September 1, 2014, the board of directors was considering the distribution of a $66,000 cash dividend. No dividends were paid during the previous two years. You have been asked to determine dividend amounts under two independent assumptions (show computations): a. The preferred stock is noncumulative. b. The preferred stock is cumulative. Required: 1. Determine the total and per share amounts that would be paid to the common stockholders and to the preferred stockholders under the two independent assumptions. (Round "per share" to 2 decimal places.)
Explanation / Answer
A. Non- Cumulative :-
The Fixed Rate of Return = 12 %
(0.12 * 9 ) * 10000 = $ 10800
This is what we paid to preferred shareholders
(66000 - 10800 )/ 49000 = $ 1.13
This is what we pay to common shareholder's
B. Cumulative : Missed three payments
10800 * 3 = $ 32,400
32400 / 10000 = $ 3.24
This is what we pay to preferred shareholders
(66000 - 32400 )/49000
This is what we pay to common shareholders
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.