Below is a variable costing income statement for Texas Brewery. The budget for 2
ID: 2492895 • Letter: B
Question
Below is a variable costing income statement for Texas Brewery. The budget for 2016 follows:
Texas Brewery Budgeted Variable Costing Income Statement For the Year Ending December 31, 2016
Sales $30,000,000
Less variable costs:
Cost of goods sold $10,000,000
Selling expense 8,000,000 18,000,000
Contribution margin 12,000,000
Less fixed costs:
Manufacturing expense 4,600,000
Selling expense 2,400,000
Administrative expense 4,000,000 11,000,000
Net income $ 1,000,000
For the coming year, the company is considering hiring two additional sales representatives at $100,000 each for base salary plus 8 percent of their sales for commissions. The company anticipates that each sales representative will generate $1,200,000 of incremental sales. What is the impact of the proposed hiring decision and should they do it?
Explanation / Answer
Solution:
Calculation of Contribution Margin Ratio:
Contribution Margin Ratio = Contribution Margin/ Sales
= 12,000,000/ 30,000,000
= 0.40
= 40%
Calculation of Incremental Profit:
Incremental Profit = (Incremental Sales * Contribution Margin Ratio) – Salaries – Commission
= (2,400,000 * 0.40) – 200,000 – (2,400,000 * 0.08)
= 960,000 – 200,000 – 192,000
= 568,000
Profit Increase = 568,000
Working Note:
Incremental Sales = 1,200,000 * 2 = 2,400,000
Salaries = 100,000 * 2 = 200,000
Commission = 2,400,000 * 0.08 = 192,000
Conclusion:
Since profit increases, Texas Brewery should hire the two additional sales representatives.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.