Bartoletti Fabrication Corporation has a standard cost system in which it applie
ID: 2492867 • Letter: B
Question
Bartoletti Fabrication Corporation has a standard cost system in which it applies manufacturing overhead to products on the basis of standard machine-hours (MHs). The company's cost formula for variable manufacturing overhead is $4.60 per MH. The company had budgeted its fixed manufacturing overhead cost at $65,000 for the month. During the month, the actual total variable manufacturing overhead was $22,080 and the actual total fixed manufacturing overhead was $63,000. The actual level of activity for the period was 4,600 MHs. What was the total of the variable overhead spending and fixed overhead budget variances for the month? (Points : 2) $1,080 unfavorable $1,080 favorable $920 unfavorable $920 favorable
Explanation / Answer
Answer:$1,080 favorable
Actual rate = Actual variable manufacturing overhead ÷ Actual machine-hours
= $22,080 ÷ 4,600 = $4.80
Variable overhead spending variance = AH × (AR SR)
= 4,600 × ($4.80 $4.60)= 4,600 × $0.20
= $920 U
Fixed overhead budget variance= Actual fixed overhead costs Budgeted fixed overhead cost
= $63,000 $65,000 = $2,000 F
Total overhead variance = $920 U + $2,000 F
= $1,080 F
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.