Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Problem 6-5A You have the following information for Vincent Inc. for the month e

ID: 2492404 • Letter: P

Question

Problem 6-5A

You have the following information for Vincent Inc. for the month ended October 31, 2014. Vincent uses a periodic method for inventory.

Date

Description

Units

Unit Cost or Selling Price

50

Calculate ending inventory, cost of goods sold, gross profit under each of the following methods. (1) LIFO. (2) FIFO. (3) Average-cost. (Round answers to 0 decimal place, e.g. 125.)

LIFO   

FIFO

AVERAGE-COST

Calculate gross profit rate under each of the following methods. (1) LIFO. (2) FIFO. (3) Average-cost. (Round answers to 1 decimal place, e.g. 51.2%)

LIFO

FIFO

AVERAGE-COST

Date

Description

Units

Unit Cost or Selling Price

Oct. 1 Beginning inventory 75 $30 Oct. 9 Purchase 151 33 Oct. 11 Sale 126 44 Oct. 17 Purchase 126 34 Oct. 22 Sale 75 50 Oct. 25 Purchase 88 36 Oct. 29 Sale 138

50

Explanation / Answer

Date

Description

Units

Unit cost

Value

Oct. 1

Beginning inventory

75

$ 30

$ 2,250

Oct. 9

Purchase

151

$ 33

$ 4,983

Oct. 17

Purchase

126

$ 34

$ 4,284

Oct. 25

Purchase

88

$ 36

$ 3,168

440

$ 14,685

Date

Description

Units

Selling price

Value

Oct. 11

Sale

126

$ 44

$ 5,544

Oct. 22

Sale

75

$ 50

$ 3,750

Oct. 29

Sale

138

$ 50

$ 6,900

339

$ 16,194

1) LIFO

Cost of goods available for sale = $14,685

Ending inventory units = 440 units – 339 units = 101 units

Ending inventory = ($30*75 units) + ($33 * 26 units) = $3,108

Cost of goods sold = Cost of goods available for sale – Ending Inventory = $14,685 - $3,108 = $11,577

Gross profit = Sales – Cost of goods sold = $16,194 - $11,577 = $4,617

Gross profit rate = Gross profit/Sales = $4,617/$16,194 = 28.5%

2) FIFO

Ending inventory = ($36*88 units) + ($34*13 units) = $3,610

Cost of goods sold = $14,685 - $3,610 = $11,075

Gross profit = $16,194 - $11,075 = $5,119

Gross profit rate = $5,119/$16,194 = 31.6%

3) Average-Cost method

Average cost per unit = $14,685/440 units = $33.38 per unit

Ending inventory = $33.38*101 units = $3,371

Cost of goods sold = $14,685 - $3,371 = $11,314

Gross profit = $16,194 - $11,314 = $4,880

Gross profit rate = $4,880/$16,194 = $30.1%

Date

Description

Units

Unit cost

Value

Oct. 1

Beginning inventory

75

$ 30

$ 2,250

Oct. 9

Purchase

151

$ 33

$ 4,983

Oct. 17

Purchase

126

$ 34

$ 4,284

Oct. 25

Purchase

88

$ 36

$ 3,168

440

$ 14,685

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote