Richards Corporation has the following budgeted sales for the first half of next
ID: 2491973 • Letter: R
Question
Richards Corporation has the following budgeted sales for the first half of next year: The company is In the process of preparing a cash budget and must determine the expected cash collections by month. To this end. the following informal on has been assembled. The accounts receivable balance on January 1 is $65,000 Of this amount. $52,000 represents uncollected December sales and $13,000 represents uncollected November sales The total cash collected during January would be $204,400 $233,000 $281000 $104000Explanation / Answer
Receivables on January 1 = $65,000 (uncollected)
of this collected in January,
December Sales = ($52,000/0.50)*35% = $36,400 (as only 35% of december sales will be collected in the month of January and $52,000 are uncollected portion i.e., remaining balance of total collection after collecting 50% in the month of December)
November Sales = $13,000 (being the uncollected portion 15% collected in January)
Total collection of From receivable on January 1 = $49,400
Collection of January Credit Sales = $85,000 (50% is collected in the month of sale)
Cash sale in the month of January = $70,000
Total Cash collected in the month of January = $204,400.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.