How do you do this 3 Data 4 Unit sales 5 Selling price per unit 6 Variable expen
ID: 2491880 • Letter: H
Question
How do you do this
3 Data 4 Unit sales 5 Selling price per unit 6 Variable expenses per unit 7 Fixed expenses 20,000 units $60 per unit $45 per unit $240,000 9 Enter a formula into each of the cells marked with a ? below 10 Review Problem: CVP Relationships 12 Compute the CM ratio and variable expense ratio 13 Selling price per unit 14 Variable expenses per unit 15 Contribution margin per unit 16 17 CM ratio 18 Variable expense ratio 19 20 Compute the break-even 21 Break-even in unit sales 22 Break-even in dollar sales 23 $60 per unit 45 per unit ? per unit ? unitsExplanation / Answer
Selling price per unit 60 Variable expense per unit 45 Contribution margin per unit 15 CM Ratio = contribution margin per unit / selling price per unit * 100 = 15/60 * 100 = 25% variable expense ratio = variable expense per unit / selling price per unit * 100 = 45 / 60 * 100 = 75% Break even in unit sales = Fixed expense / comtribution per unit = 240000 / 15 = 16000 units Break even in dollar sales = break even pointin unit * selling price per unit = 16000 * 60 = 960000
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.