Accounting : You will see the question in the picture I attached: it is a multic
ID: 2491850 • Letter: A
Question
Accounting :
You will see the question in the picture I attached: it is a multichoice question, just tell me which option is the correct?
Equipment acquired on January 1, 2014, is sold on June 30, 2018, for $11,200. The equipment cost $46,800, had an estimated residual value of $6,800, and arn estimated useful life of 5 years. The company prepared financial statements on December 31, and the equipment has been depreciated using the straight line od n 1.therd end the euipment has ben dispreciated usingthe sraigt-ins method. On June 30, 2018, the company should record Depreciation Expense of OB. $4,000. Oc. $2,000 OD. $8,000.Explanation / Answer
Depreciation per year under straight line method = $46,800 - $6,800/5 years
= $8,000
But asset is used in 2018 is from Jan. to June that means 6 months.
Depreciation in 2018 = $8,000*6/12 months
= $4,000.
Therefore, option B is correct.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.