Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The financial statements for Castile Products, Inc., are given below: Account ba

ID: 2491699 • Letter: T

Question

The financial statements for Castile Products, Inc., are given below:

     Account balances at the beginning of the year were: accounts receivable, $240,000; and inventory, $300,000. All sales were on account.

Assume that Castile Products, Inc., paid dividends of $4.05 per share during the year. Also assume that the company’s common stock had a market price of $56 at the end of the year and there was no change in the number of outstanding shares of common stock during the year.

Earnings per share. (Round your answer to 2 decimal places.)


      

Dividend payout ratio. (Round your intermediate calculations to 2 decimal places. Round your final percentage answer to 1 decimal place (i.e., 0.1234 should be considered as 12.3%).)

       

Dividend yield ratio. (Round your percentage answer to 1 decimal place (i.e., 0.1234 should be considered as 12.3%).)


       

Price-earnings ratio. (Round your intermediate calculations to 2 decimal places and final answer to 1 decimal place.)


       

Book value per share. (Round your answer to 2 decimal places.)


       

The financial statements for Castile Products, Inc., are given below:

Explanation / Answer

Answer:

(1) Earning per share = Earning available to share holders/no. of shares outstanding

Earnings = $ 271,740

No. of shares outstanding = common stock value/$ 5 par value of one share = 190,000/5 = 38000 shares

EPS = $ 271,740/38,000 = 7.15 per share

(2) Dividend payout share = DIvidend paid per share/Earning per share x 100

Dividend per share = 4.05 per share

Earning per share = 7.15 per share

= 4.05/7.15 x 100

= 56.64%

(3) Dividend yield ratio = dividend paid per share/current market price per share x100

= 4.05/56 x 100

= 7.23%

(4) price earning ratio = Market price per share/earning per share

= $ 56/ 7.15

= 7.83 times

(5) Book value per share = Total networth/no. of shares outstanding

Total networth = total assets - total liablities = 14,05,000 - 640,000 = 765,000

No. of shares outstanding = 5000

Book value per share = 765,000/5000 = 153 per share

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote